• Jak dobrać felgi do swojego samochodu ?

Jakie felgi pasują do mojego samochodu?

Takie pytanie zadają sobie osoby które rozpoczęły poszukiwanie obręczy do swojego samochodu. W tym poradniku chcemy pomóc Państwu w prawidłowym doborze felg.

Najważniejsze paramerty to :
  • Rozmiar felgi
  • Rozstaw śrub
  • Szerokość felgi
  • Osadzenie (ET)
  • Otwór centrujący Ø
W przypadku rozmiaru felgi 8x18 pierwsza z liczb oznacza szerokość, a druga średnicę felgi. Wartości rozmiaru felgi wyrażone są w calach. Na podstawie szerokości felgi dobieramy szerokość opony. Dopuszczalną szerokość opon dla poszczególnych szerokości felg przedstawia poniższy obrazek.rozmiar_felgi_do_opon.png
Popularny rozstaw śrub 5x112. Pierwsza liczba oznacza ilość śrub, które mocują obręcz, a liczba 112 to średnica okręgu, na którym znajdują się otwory montażowe.

Kolejny ważny parametr to osadzenie tzw."ET". Jest skrótem od niemieckiego Einpress Tiefe (w prostym tłumaczeniu: głębokość osadzenia). Wartość ET wyraża w milimetrach odległość płaszczyzny montażowej felgi od płaszczyzny jej symetrii (geometrycznego środka). Ta skomplikowana interpretacja opisuje w praktyce, jak głęboko/płytko felga po przykręceniu do piasty koła będzie umieszczona w nadkolu.

Na ostatniej pozycji na naszej liście znajduje się Otwór centrujący Ø. Otwór ten pozwala na dokładne dopasowanie felgi do piasty, wyrażany jest w milimetrach. Idealne dopasowanie felgi do piasty jest konieczne. Jeśli otwór centralny felgi jest zbyt mały, nie ma możliwości zamontowania danej felgi. Jeśli otwór centralny jest za duży mamy możliwość zastosowania pierścieni centrujących. Zmieniają one średnicę otworu centralnego felgi.